28 februarie 2025 – 92 de ani de la înființarea Protecției Civile în România. ISU Cluj marchează acest eveniment prin mai multe activități

by Bianca Baraboi

Astăzi, 28 februarie 2025, sărbătorim 92 de ani de la înființarea Protecţiei Civile în România, dată la care, Regele Carol al II-lea a aprobat prin Înaltul Decret Regal nr. 468 din 1933 „Regulamentul Apărării Pasive în România”.

Protecția Civilă este o componentă necombatantă a apărării naţionale, cuprinzând un ansamblu de măsuri pentru ocrotirea populației, a bunurilor materiale în caz de război, calamități sau catastrofe, asigurând condițiile necesare supravieţuirii.

Astfel, pentru a marca importanța acestui eveniment, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ,,Avram Iancu” al județului Cluj organizează o serie de activități informativ-educative în cadrul „Săptămânii Protecţiei Civile”, derulate în perioada 26.02-04.03.2025.

„Săptămâna Protecției Civile” a debutat cu exercițiul de alarmare publică „Miercurea Alarmelor”, care a avut loc miercuri, 26 februarie 2025, cu scopul de a verifica funcționarea sirenelor pe întreg teritoriul județului Cluj.

În continuare, pompierii și voluntarii de la Crucea Roșie vor fi prezenți în școlile din județul Cluj, în special în cele din mediul rural, pentru a tine lecții de prim-ajutor și a desfășura exerciții de evacuare. Activitățile sunt susținute prin intermediul parteneriatul cu Inspectoratul Școlar Județean. 

Pe parcursul întregii săptămâni, pompierii se vor deplasa în localități alături de Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență (SVSU), unde vor desfășura activități informativ-educative de distribuire a unor materiale pe linia situațiilor de urgență. De asemenea se vor organiza puncte de informare preventivă cu tematică de protecție civilă, în zonele urbane cu public numeros pentru a conștientiza cetățenii cu privire la respectarea regulilor și măsurilor de apărare împotriva incendiilor, dar și a modului de comportare ce trebuie adoptat înainte, pe timpul și după producerea unui seism.

Duminică, 2 martie 2025, îi invităm pe clujeni în incinta centrului comercial din comuna Florești, unde paramedicii SMURD și instructorii Centrului de Formare al ISU Cluj vor preda, în intervalul 10.00-18.00, lecții de prim-ajutor. La ora 12.00, în parcarea centrului comercial, va avea loc și un exercițiu de descarcerare, în urma simulării unui accident rutier.

Nu în ultimul rând, toate subunitățile noastre își deschid porțile pentru cei care doresc să vadă tehnica de intervenție a salvatorilor. Vom organiza Ziua Porților Deschise de luni până vineri, în perioada 26 februarie – 4 martie, în intervalul orar 10:00-16:00. Totodată, în weekend, Ziua Porților Deschise va avea loc în intervalul orar 10:00-14:00. Vă așteptăm alături de noi!

Te-ar putea interesa si

Comenteaza