CFR Cluj, învinsă de Universitatea Craiova după ce a jucat în ”10” jumătate de meci! Dan Petrescu (CFR Cluj):” Am pierdut un meci dar am câștigat o echipă”

CFR Cluj a suferit prima înfrângere din actualul sezon competițional după ce partida împotriva Universității Craiova, din cea de-a treia etapă a Superligii, s-a încheiat la scorul de 2-0 în favoarea oltenilor. Formația din Bănie s-a impus pe terenul clujenilor prin golurile marcate de Elvir Koljic și Alexandru Mitriță într-un meci în care CFR-ul a evoluat în numai 10 jucători de câmp vreme de o repriză după ce Mohammed Kamara a fost eliminat pentru faulturi repetate.

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, s-a arătat mulțumit de efortul depus de jucătorii săi în ciuda avantajului numeric al oaspeților din cea de-a doua repriză însă a contestat numeroase decizii ale centralului Marcel Bîrsan ce ar fi influențat decisiv soarta partidei.

” În prima repriză am jucat foarte bine, ţinând cont că am schimbat 10 jucători. A venit acel cartonaş roşu care a schimbat tot meciul. Primul galben inexistent, al doilea putea să dea şi galben şi roşu. Dar având în vedere că nu a vrut, era de ajuns un galben.

Cu 3 zile înainte de meci, am întrebat cine ne arbitrează, dar ştiam dinainte. Nu înţeleg de ce cu Universitatea Craiova e delegat mereu acelaşi arbitru. De aia am avut acea reacţie, nervii. Nu se poate să ne arbitreze acelaşi arbitru de 7 ani, când jucăm cu Craiova.

Normal că te influenţează dacă joci 11 la 10. Pe final, norocul n-a fost de partea noastră, am avut şi bară, şi ocazii. Sunt mulţumit de jucători, de atitudinea lor. Am avut o reacţie nervoasă la pauză, nu trebuia. La final am încercat să-i liniştesc pe băieţi.

Au mai luat galbene, i-am zis (n.r.- arbitrului): `De ce mai stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, lasă-ne să fim supăraţi`. Mă afectează orice înfrângere, e normal. Presiunea e mare. Ar fi fost astfel dacă dădeam gol pe final şi nu primeam pe contraatac. Am pierdut un meci, dar am câştigat o echipă.”, a declarat antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, în urma înfrângerii de formația sa.

sursa:primasport.ro