CFR Cluj, remiză pe teren propriu împotriva campioanei FCSB. Dan Petrescu:” Am făcut 60 de minute aproape perfecte”

CFR Cluj a remizat pe teren propriu, scor 2-2, împotriva campioanei en-titre FCSB, într-o partidă din cadrul etapei cu numărul nouă din Superligă. Internaționalul de tineret, Louis Munteanu, a înscris o ”dublă” pentru clujeni în minutele 36′ și 49′ însă roș-albaștrii au reușit să egaleze prin Băluță 59 și Dawa 87′.

Tehnicianul în vârstă de 56 de ani de pe banca CFR-ului, Dan Petrescu, s-a arătat parțial mulțumit de evoluția jucătorilor săi, ce nu au lăsat adversarul să-și creeze ocazii de a marca mai bine de o repriză însă acesta a remarcat totodată și faptul că golurile primite au venit în urma unor greșeli individuale.

”Primele 60 de minute au fost aproape perfecte, FCSB nu a avut niciun şut. Apoi au venit două greşeli personale, nu ai cum să antreneze aşa ceva. Simao a făcut un meci extraordinar, a dat două pase de gol şi după care a făcut un asist pentru Băluţă. 2-0 am spus-o şi repet, e cel mai periculos scor.

Pe bancă nu eram aşa fericit la 2-0, pentru că dacă iei un gol moralul o să cadă. Moralul a căzut şi a venit şi golul doi. Nu mai ţin minute ocaziile celor de la FCSB. Michael a ratat o ocazie, dar şi Deac putea să dea gol.

Suntem foarte supăraţi că am pierdut două puncte. Este bine că echipa joacă. Nu ai voie să nu câştigi acest meci. Eu zic că au fost două greşeli persoanele, la al doilea gol, Popa putea să salveze. Sunt două greşeli personale, v-am zis. FCSB e o echipă bună, au făcut 4 schimbări, au jucători de valoare.”, a declarat antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, în urma partidei din Gruia.

În urma partidei, CFR Cluj rămâne pe locul 5 după ce a ratat șansa de a o depăși pe Universitatea Craiova, echipă ce a pierdut în această etapă împotriva lui Poli Iași.