”La Furia Roja”, campioana Europei! Spania ridică trofeul Campionatului European după 2-1 în finală cu Anglia

Echipa Națională de fotbal a Spaniei a cucerit pentru a patra oară titlul de campioană a Europei pe Stadionul Olimpic din Berlin după ce a învins în finală reprezentativa similară a Angliei cu scorul de 2-1. Ibericii au deschis scorul prin Nico Williams (47′), însă Anglia a reușit să restabilească egalitatea prin Cole Palmer (73′) iar scorul final a fost decis cu 4 minute înainte de final de Mikel Oyarzabal (86′) ce a reușit să înscrie după o eroare în defensiva Angliei.

”Cred că Spania a fost cea mai bună echipă a turneului. Noi nu am ţinut destul de bine mingea, dar am fost în joc până în ultimele zece minute. Sunt cu adevărat devastat pentru toată lumea. Jucătorii au fost absolut incredibili, sunt foarte mândru de ceea ce au realizat.”, a declarat selecționerul Angliei, Gareth Southgate, după ce naționala ”celor trei lei” a pierdut a doua finală consecutivă la un campionat european.

Cel mai bun tânăr jucător al turneului a fost desemnat Lamine Yamal, puștiul minune al Barcelonei și al naționalei Spaniei ce a reușit un gol și 4 assist-uri în cele 7 partide jucate la turneul final. În vârstă de 16 ani şi 338 de zile, Yamal a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Campionatului European și totodată cel mai tânăr marcator într-o semifinală de Euro.

Tot reprezentativa Spaniei a dat și cel mai bun jucător al turneului, mijlocașul Rodri ce evoluează la Manchester City. Acesta a fost desemnat jucătorul Campionatului European de către Comisia de Observatori Tehnici ai UEFA pentru contribuțiile sale la parcursul impresionant al spaniolilor. Acesta a înregistrat un gol și 411 pase reușite din 439 încercate de-a lungul turneului, având o acuratețe a paselor de 92.84%.