Lituania-România (1-2).”Tricolorii” își continuă parcursul fără înfrângere în Nations League. Mircea Lucescu: ” Din victorii continuă entuziasmul, băieții merită felicitări!”

Echipa Națională de Fotbal a României s-a impus în partida de la Kaunas împotriva Lituaniei din cea de-a 4-a etapă Ligii Națiunilor, încheiată cu scorul final de 2-1 pentru selecționata lui Mircea Lucescu. România și-a consolidat astfel poziția de lider al grupei cu 12 puncte acumulate de la începutul competiției iar o victorie în etapa următoare împotriva lui Kosovo ar asigura matematic promovarea în Liga B.

Partida a început dificil pentru elevii lui Mircea Lucescu care s-au trezit conduși pe tabelă încă din minutul 7 al partidei când centralul Nicholas Walsh a dictat penalty pentru Lituania după o centrare ce l-a lovit în cot pe fundașul Andrei Rațiu în suprafața de pedeapsă iar Armandas Kuycs a transformat pentru baltici.

Avantajul gazdelor nu a fost însă unul de durată iar după 11 minute același arbitru a acordat un penalty României pentru un henț în careu la o lovitură de colț iar Răzvan Marin a înscris al 4-lea său gol pentru tricolori de la startul campaniei în Nations League.

Golul care a adus victoria pentru tricolori a venit în repriza secundă, în urma unui contraatac purtat de Radu Drăgușin și Dennis Man și finalizat de atacantul Denis Drăguș printr-un șut la colțul scurt din interiorul careului.

Selecționerul României, Mircea Lucescu, s-a arătat mulțumit de atitudinea și jocul prestat de jucătorii săi remarcând mai ales prestațiile lui Denis Drăguș și Radu Drăgușin, decisivi la golul care a adus cele trei puncte pentru tricolori.

”Un meci extrem de dificil, i-am şi felicitat pe băieţi. Ei au făcut cel mai meci al lor, şi ei erau disperaţi, aveau nevoie de puncte pentru a se salva, pentru a rămâne în Liga a 3-a. Un meci care s-a dus mai mult pe aspectul acela fizic, şi din cauza terenului, am jucat la trei zile. Ei au fost puternici, dar noi am făcut un meci bun, am jucat pentru a câştiga, felicit băieţii pentru capacitatea lor de a se dărui. Au fost nişte contraste pe care le-am câştigat, altădată le pierdeam.

Victoria este extraordinară, trei puncte foarte importante, urmează alte două jocuri, în care vrem să obţinem aceleaşi rezultate. Din victorii continuă entuziasmul, băieţii merită felicitări.”, a declarat selecționerul Mircea Lucescu în urma partidei din Lituania.

Următoarea acțiune a echipei naționale va avea loc în 15 noiembrie, de la 21:45, odată cu returul dintre România și Kosovo în timp ce ultimul meci al tricolorilor se va disputa în 18 noiembrie în compania reprezentativei Ciprului.