Rezultatele simulării Evaluării Naționale 2025 în Cluj: fără note de 10, dar peste 80% promovabilitate

by Bianca Baraboi

Elevii de clasa a VIII-a din județul Cluj au aflat luni, 31 martie 2025, rezultatele simulării examenului de Evaluare Națională. Testele s-au desfășurat în 112 școli, dintre care 45 din Cluj-Napoca, în perioada 17–19 martie, la limba română, matematică și limba maternă.

Din cei 5.740 de participanți, 80,87% au obținut note peste 5, iar cei mai mulți (1.235) au avut note între 8 și 8,99. Niciun elev nu a luat nota 10. Lucrările au fost corectate digitalizat de profesori din alte județe.

Notele nu se trec în catalog decât la cerere. Aceste rezultate urmează să fie analizate, în perioada următoare, la nivelul fiecărei unități de învățământ preuniversitar, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.

Te-ar putea interesa si

Comenteaza