ROMÂNIA-ȚĂRILE DE JOS 0-3! Plecăm de la Euro cu fruntea sus din optimi după ce am încheiat grupa pe primul loc

România a fost învinsă cu scorul de 0-3 de Țările de Jos în meciul disputat pe Allianz Arena în optimile Campionatului European de Fotbal 2024. ”Tricolorii” părăsesc astfel competiția continentală după un parcurs remarcabil în faza grupelor, în care s-au clasat pe primul loc într-o grupă din care făceau parte Belgia, Ucraina și Slovacia.

Partida de la Munchen a început cu mult elan pentru selecționata condusă de Edi Iordănescu ce a dominat jocul în primele 15 minute printr-un presing agresiv în careul olandezilor, însă cu toate acestea formația pregătită de Ronald Koeman a fost cea care a reușit deschiderea de scor, după o acțiune individuală a lui Cody Gakpo ce l-a fentat cu ușurință pe fundașul Rațiu și a finalizat în colțul scurt cu un șut puternic de la 18 metri.

După deschiderea de scor, olandezii au reușit să încheie prima repriză în avantaj atât pe tabelă, dar și cu un joc consistent ce ofere puține șanse tricolorilor de a egala. ”Portocala Mecanică” a continuat asaltul la poarta lui Niță și în repriza secundă ratând situații importante de a-și majora avantajul prin Van Dijk și Memphis Depay, în timp ce marcatorul Gakpo a avut un gol anulat de arbitrajul VAR pentru ofsaid în minutul 64.

Defensiva României a cedat pentru a doua oară în minutul 83 când Malen a reluat în plasă o centrare primită de la același Cody Gakpo. Tot atacantul Borrusiei Dortmund, Donyell Malen, a înscris și cel de-al treilea gol al neerlandezilor în urma unei faze în care apărarea noastră a fost surprinsă la un contraatac.

”E o seară tristă pentru noi. Le mulţumim fanilor că au fost alături de noi. Am început bine primele 15 minute, a venit acel gol şi ne-a destabilizat puțin însă am încercat ulterior să revenim.

Suntem dezamăgiți, ne-am dorit mult, acesta este nivelul, am terminat grupa pe primul loc, ne-am bătut de la egal la egal cu toți și consider că acest turneu trebuie să fie doar un început pentru a putea să învățăm și să progresăm cât mai mult. Mulțumim românilor! Ați fost motivul pentru care am dat totul, ați fost primul jucător, iar mereu când sunteți lângă noi, putem face lucruri mărețe.”, a declarat apărătorul României, Andrei Burcă la finalul partidei pentru Pro TV.

În ciuda înfrângerii, selecționerul Iordănescu s-a arătat mândru de performanța înregistrată de Naționala României la turneul final însă a refuzat să discute despre viitorul său pe banca echipei naționale.

”Sunt mândru de tot ce s-a realizat aici, cred că totul poate continua să crească, Am nevoie de odihnă, apoi va fi o discuție cu conducerea FRF şi președintele, dar şi cu familia mea. Nu ştiu ce va fi.

Acum cred că familia mea are nevoie de mine mai mult ca echipa națională. Au fost doi ani jumătate grei, cu atacuri în unele momente, cu lipsă de încredere, vom vedea ce vom decide.”, a transmis selecționerul Edi Iordănescu după încheierea partidei într-o intervenție pentru Pro TV.