”Stejarii” au câștigat meciul cu meciul cu Uruguay și au primit ”Trofeul Banco Satander”

Echipa Națională de rugbya învins duminică la Montevideo selecţionata Uruguayului la scorul de 30-22 (17-3), duminică, în meciul care i-a adus ”Trofeul Banco Statander” potrivit Federației Române de Rugby.

”Stejarii au deschis scorul pe stadionul Charrua și a făcut primul eseu în minutul 5 prin Gabriel Rupanu. În debutul partidei România a rămas chiar în inferioritate numerică după cartonașul roșu încasat de Tudor Butnariu însă a reușit să-și mărească avantajul pe tabela de scor încheind repriza cu un scor de 17-3. Uruguayenii au început mai bine repriza secundă dar și ”Stejarii” au continuat să se distanțeze stabilind un scor final de 30-22 după lovitura de pedeapsă transformată de Vlăduț Popa .