“U” Cluj s-a impus în fața Gloriei Buzău cu 2-0. Clujenii au ajuns pe primul loc în Superliga

by Bianca Baraboi

Universitatea Cluj a învins-o pe Gloria Buzău, scor 2-0. În urma acestei victorii, ardelenii au devenit noii lideri ai Superligii.

Dan Nistor a deschis scorul în minutul 27 dintr-un penalty. Mai târziu, chiar înainte de pauză, după un contraatac perfect realizat de ardeleni, Thiam dublează avantajul clujenilor.

Universitatea Cluj a avut parte de un început de sezon foarte bun. Cu 15 puncte adunate în şapte etape, dintre care 4 victorii și 3 egaluri, ardelenii se află acum pe primul loc.

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima dată în urmă cu trei ani. Pe 8 august 2021, “U” Cluj se impunea la Buzău, scor 1-0, în etapa a doua din Liga 2. La finalul acelui sezon, ardelenii au revenit în Superligă.

sursa: Prima Sport