Universitatea Cluj, egal cu Petrolul Ploiești, în etapa a cincea din Superligă

by Bianca Baraboi

Petrolul Ploieşti a remizat acasă, 0-0, cu Universitatea Cluj, în etapa a cincea din Superligă.

Ploieştenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 16, prin Denis Radu, şut respins de Gertmonas în corner. În minutul 27 clujenii au avut şansa să deschidă scorul, dar Zima a prins mingea la şutul lui Thiam. Cele două echipe nu au reuşit să înscrie nici în repriza secundă, deşi finalul a adus cele mai mari ocazii ale meciului. Huja a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90, când Gertmonas a avut o intervenţie salutară, iar portarul ploieştenilor a scos, un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Iulian Cristea.

Meciul s-a încheiat 0-0, iar Universitatea Cluj are nouă puncte şi a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Petrolul a bifat al treilea meci egal din acest start de sezon şi ocupă locul 8, cu 6 puncte.

sursa: Prima Sport