Universitatea Cluj, victorie la limită împotriva lui Dinamo București! Ovidiu Bic îi pune pe ”Studenți” pe primul loc după una din cele mai urmărite partide ale sezonului

by Christian Suciu

Universitatea Cluj a câștigat cu 1-0 meciul de pe Cluj Arena împotriva lui Dinamo București din cea de-a 8-a etapă a Superligii. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ovidiu Bic cu un șut deviat în minutul 62 al confruntării. Partida de la Cluj s-a bucurat de o asistență generoasă, în tribunele stadionului Cluj Arena fiind prezenți peste 18.000 de spectatori, a doua cea mai mare audiență înregistrată în acest sezon după derby-ul dintre Universitatea Craiova și Rapid București.

Antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău, și-a felicitat jucătorii pentru victoria obținută, în urma căreia formația clujeană încheie etapa a 8-a în fruntea clasamentului Superligii.

”Înseamnă mult victoria, că ne consolidăm poziţia în clasament, încredere, că suntem o echipă matură. Presiunea rezultatului, public şi nu am reuşit în 4-3-1-2, ne-a fost teamă să pasăm între lunii şi ei când au avut mingea a fost pericol. Am suferit, în a doua repriză am trecut în 4-4-2, nu am schimbat jucători, cu doi atacanţi care trebuie să se retragă.

Am reuşit să închidem mai bine culoarele, spaţiile, apoi lucrurile s-au echilibrat şi a venit golul. Că e meritată victoria, că nu e meritată, dar sunt trei puncte şi îi felicit pe jucători, că am suferit şi că am reuşit să câştigăm şi când jucăm mai puţin bine.

Ca jucător îţi doreşti să stadionul plin, că suporterii sunt mândri de jucători, iar ei să se simtă bine. Le-am spus să-i facă fericiţi pe copii şi vreau să le mulţumesc suporterilor, că au fost în număr foarte mare”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău la finele partidei.

sursa:primasport.ro