Victorie de răsunet pentru Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League! Divizionara secundă a învins-o pe vicecampioana Ungariei, Paksi FC, cu 4-0

Corvinul Hunedoara a obținut o victorie istorică în preliminariile Europa League împotriva formației maghiare Paski FC, pe care a depășit-o cu un scor final de 4-0. Golurile echipei lui Florin Maxim au fost marcate de Buş ‘9 şi Lupu ‘45+2, ’86, ‘90+3.

”Am analizat foarte bine Paksi, o echipă agresivă, puternică. Am interpretat foarte bine aspectul tactic. Am fost echipa mai bună şi ne-a ieşit absolut totul, am fost mai implicaţi în joc, am avut şi situaţiile mai clare. Pe lângă goluri am mai avut 3-4 situaţii de a marca. Vrem să mergem cât mai departe şi să facem lucruri frumoase, de ce nu?”, a declarat antrenorul Florin Maxim, în urma victoriei obținute de hunedoreni în prima manșă a turului doi preliminar pentru Europa League.

Eroul serii pentru câștigătoarea Cupei României a fost Marius Lupu, un atacant în vârstă de numai 24 de ani ce a reușit un ”hattrick” pentru Corvini în minutele ‘45+2, ’86, ‘90+3 deși a evoluat pe toată durata partidei purtând o mască de protecție pe față, precum cea purtată de superstarul francez Kylian Mbappe la Campionatul European.

”Toate cele trei goluri le dedic familiei mele, dar şi copilului meu, care se va naşte în august. M-am descătuşat după primul gol, însă toate au fost la fel de importante. Pentru noi, nu este o surpriză.

Am crezut de la bun început, am muncit, aici ne este locul. Masca o port de la meciul cu CFR Cluj din sferturile Cupei României, trebuie să o port pentru încă șase luni de acum încolo. Ne așteaptă un meci retur dificil, vom juca de la 0-0, sperăm să scoatem un rezultat bun şi la Sibiu”, a declarat Marius Lupu în urma evoluției sale spectaculoase în disputa cu formația maghiară.

sursa:primasport.ro