Victorie pentru CFR Cluj la debutul în Superligă în fața lui Dinamo București! Dan Petrescu: ”Am avut ocazii multe, am riscat dar ne-a ieșit”

CFR Cluj a câștigat la meciul de debut în noul sezon al Superligii, disputat pe teren propriu în compania lui Dinamo București și încheiat la scorul de 3-2 în favoarea gazdelor. Formația lui Dan Petrescu a revenit de la scorul de 2-0 prin golurile marcate de Ciprian Deac, Daniel Bîrligea și Panagiotis Tachtsidis.

Antrenorul clujenilor s-a arătat mulțumit de efortul depus de elevii săi în primul meci oficial din acest sezon și l-a remarcat pe grecul Tachtsidis, jucător ce a a adus victoria clujenilor cu un șut din afara careului cu piciorul stâng în prelungirile partidei.

”Avem mult de muncă. Şi la pauză am ştiut că aveam şanse, că Dinamo va ceda teren şi se va apăra.

Am avut ocazii multe, am riscat şi ne-a ieşit. Când ai jucători de calitate în teren, precum Tachtsidis şi Bîrligea, te aştepţi. Sunt mulţumit de victorie dar nu sunt mulţumit că am luat două goluri acasă, pe teren propriu.

Dacă Tachtsidis se antrenează non-stop, e primul mereu, aleargă, joacă pentru echipă, ce pot să-i spun? Nu cred că e un jucător în România în acest moment care să aibă ultima pasă şi finalizarea ca el. Nici nu m-am gândit să-l schimb. E prea important pentru CFR în momentul de faţă, atitudinea lui la antrenamente e extraordinară.”, a transmis antrenorul CFR-ului Dan Petrescu după victoria obținută.

sursa:primasport.ro