Victorie pentru Universitatea Cluj pe terenul lui Rapid București. ”Șepcile Roșii” rămân pe primul loc la finalul etapei a 9-a

by Christian Suciu

Universitatea Cluj s-a impus în confruntarea cu Rapid București din cea de-a 9-a etapă a Superligii, încheiată cu scorul de 0-2 în favoarea clujenilor. Debutul lui Marius Șumudică în Giulești a rămas unul sumbru pentru suporterii formației bucureștene, redusă la tăcere de alb-negrii prin golurile marcate de Hildeberto Pereira (30′) și Dan Nistor (60′). În urma victoriei din Giulești, U Cluj rămâne în continuare neînvinsă în Superligă și se distanțează la 5 puncte de Oțelul Galați, aflată pe poziția secundă a clasamentului.

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au deblocat tabela în minutul 30 în urma unui contraatac purtat de Mamadou Thiam și Hildeberto Pereira, cel din urmă deschizând scorul după ce a strecurat mingea pe lângă portarul Siegrist, în timp ce golul secund al formației clujene a venit în repriza secundă după ce arbitrul Colțescu a acordat penalty după un fault în careu comis asupra lui Silaghi iar Dan Nistor a punctat cu sânge rece de la punctul cu var.

La finalul partidei, Ioan Ovidiu Sabău și-a felicitat jucătorii pentru performanța obținută dar și pentru parcursul fără greșeală din acest sezon. Acesta a mulțumit totodată conducerii clujenilor pentru condițiile de muncă pe care le are la club dar și fanilor pentru susținerea extraordinară de care are parte clubul în acest sezon.

”Vreau să-mi felicit jucătorii, să nu pierzi timp de 9 meciuri este ceva extraordinar. Am anticipat că cei de la Rapid vor presa, au avut câteva ocazii de gol. Am reuşit să trecem peste acele acţiuni.După 1-0 am avut mai mult curaj. Trebuie să fim mai curajoşi, chiar şi sub presiune, trebuie să facem ce pregătim la antrenament.

A doua repriză a fost mult mai bună, puteam face chiar 3-0, presiunea a fost mare. De trei etape suntem pe primul loc, este posibil ca anul acesta să ne calificăm în play-off. E un obiectiv frumos să jucăm pentru fanii care ne susţin şi oamenii care investesc la echipă.

S-a creat un nucleu al jucătorilor cu experienţă cu cei tineri. Berto şi Thiam, sunt foarte buni. Toţi fac o atmosferă bună la antrenamente şi în vestiar.

Eu vreau să le fie bine tuturor. Să nu uităm că tot ce am obţinut, am obţinut prin muncă, avem stabilitate financiară, nu se bagă nimeni peste mine, am linişte. Sunt lăsat să-mi fac meseria. Trebuie să ne antrenăm mai bine, am avut şi lucruri care nu ne-au ieşit, trebuie să le analizăm şi să le evităm. Trebuie să ne odihnim, să punem pasiune.”, a transmis Ioan Ovidiu Sabău la flash-interviurile din urma partidei din Giulești.